Autor Widmo

„Ghostwriter”, czyli autor widmo, zajmuje się pisaniem za innych. Spisuje czyjeś biografie i wspomnienia, by potem za odpowiednią sumę pieniędzy sprzedać do nich prawa. To pisarz, którego nazwisko nigdy nie pojawia się na okładkach napisanych przez niego książek. W ten sposób powstała np. bestsellerowa autobiografia Andree Agassiego pt. „Open”, której faktycznym autorem jest pisarz i scenarzysta J.R. Moehringer. I wiele innych. Takim zawodem para się również główny bohater filmu Romana Polańskiego, którego wdzięcznie zagrał Ewan McGregor. Poznajemy go gdy dostaje propozycję nie do odrzucenia: ma spisać pamiętniki byłego premiera Wielkiej Brytanii. Oferta jest intratna finansowo, ale nie dość, że na spełnienie zobowiązania „pisarz duch” ma bardzo mało czasu, to jeszcze już dość szybko okazuje się jak niebezpieczne jest to zadanie. Premier ma w swoim życiorysie wiele sekretów, których odkrycie może zupełnie zmienić publiczny obraz jego osoby…

Film Polańskiego podarował nowe aktorskie życie Piercowi Brosnanowi, który zagrał u niego premiera Wielkiej Brytanii. Aktor od kilku lat próbuje uwolnić się od etykietki Jamesa Bonda. W „Autorze Widmo” Brosnan udowodnił, że ma naprawdę duży talent i szufladkowanie mu już nie grozi. Świetne recenzje zebrali także Olivia Williams za rolę żony polityka oraz oczywiście Ewan McGregor jako zwykły bohater wplątany w niezwykłą historię. Zarówno krytycy jak i widzowie ciepło przyjęli „Autora Widmo” porównując go do najlepszych thrillerów polskiego reżysera: „Chinatown” i „Frantic”. Polański jest już klasykiem w tym gatunku: potrafi trzymać widza w napięciu i do samego końca mylić tropy.

Ciekawostką jest to, że choć akcja filmu dzieje się w Stanach Zjednoczonych, cały film kręcony był w Niemczech! Twórcy postarali się by widz absolutnie się tego nie domyślił: dbałość o szczegóły scenografii są imponujące. Proszę zwrócić uwagę chociażby na typowo amerykańskie marki samochodów, których używają bohaterowie.

„Autor Widmo” jest ekranizacją bestsellerowej książki Roberta Harrisa pod tym samym tytułem. Zarówno książka, jak i film, wywołały duże kontrowersje głównie przez nieuniknione porównania postaci premiera do byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony Blaire’a.

Roman Polański kończył film będąc już więźniem własnego domu w Szwajcarii. Areszt domowy nie przeszkodził jednak by „Autor Widmo” zdobył szereg  prestiżowych nagród filmowych, w tym  Srebrnego Niedźwiedzia, Cezara i Europejską Nagrodę Filmową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *