Film w TV – „Całe życie z wariatami” (Shrink) w HBO

„Całe życie z wariatami” (Shrink) reż. Jonas Pate, USA, 2009

W boski weekend udało mi się zupełnie przez przypadek obejrzeć w TV całkiem niezły film. „Całe życie z wariatami” nie jest na pewno żadnym arcydziełem ale mnie osobiście film ten szczerze wzruszył. Głównie dzięki roli Kevina Spacey, którego jestem wielką fanką.

Jest w tym filmie niesamowita scena kiedy grany przez niego bohater – psycholog na zakręcie – czyta od niechcenia kartotekę nastoletniej pacjentki. Ojciec – również psycholog – „podrzucił” mu ją na terapię by skupił się bardziej na jej niż swoich problemach. Przez kilka sekund kamera skierowana jest tylko na jego zatopioną w lekturze twarz, nie padają wtedy żadne słowa. Spacey potrafi niesamowicie grać mimiką, po jego reakcji, kompletnej zmianie nastroju malującego się twarzy wiemy już dokładnie co się stało. Nie trzeba żadnych wyjaśnień, jedno spojrzenie tłumaczy wszystko. Właśnie ta scena poruszyła mnie najbardziej.

Film nie jest jednak ckliwym dramatem rodzinnym co może sugerować słaby polski tytuł, jest tu na szczęście dużo czarnego humoru. Psycholog gwiazd, którego gra Kevin Spacey, swoje osobiste porażki próbuję odpędzić co raz intensywniejszym paleniem trawki, co samo w sobie stwarza mnóstwo zabawnych scen. Poza tym akcja rozlewa się na wątki drugoplanowych postaci, które tworzą barwną ekipę dziwaków ze wzgórz Hollywood.

Można zarzucić „Shrinkowi”, że jest kolejnym filmem o nieszczęśliwych zagubionych Amerykanach, którzy przedawkowali konsumpcjonizm. W tym ich zagubieniu jednak bardzo łatwo odnaleźć swoje własne problemy. Przez cały film smutek i rezygnacja mieszają się z nadzieją i walką o szczęście. Podobają mi się też zdjęcia: długie, zatrzymane kadry, Los Angeles pokazane od strony mniej komercyjnej a także częste używane ciszy zamiast dialogów.

Reasumując, film ma swoje bardzo dobre momenty i rewelacyjnego Kevina Spacey co w zupełności wystarczy na piątkowy wieczór na kanapie. Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *