Film w TV – „Greenberg” w Canal+

Loser jako nowy typ bohatera: „Greenberg” reż. Noah Baumbach USA 2011

W amerykańskim kinie pojawił się nowy nurt filmów „coming of age”. Podczas gdy klasyczne przykłady tego gatunku opowiadały o wchodzeniu w dorosłość czyli przedstawiały perypetie dwudziestolatków, nowe filmy znacznie przesunęły granicę wieku. I tak bohater „Greenberga” ma lat 40 i wciąż szuka swojego celu w życiu.

„Greenberg”, choć ma w obsadzie czołowego komika Hollywood (Ben Stiller) i dużo elementów czarnej komedii, jest w zasadzie filmem dość przygnębiającym. Pełno tu ludzi słabych, zagubionych, nie umiejących się porozumieć. Główny bohater to aspołeczny dziwak: jest niemiły, gburowaty, non stop wysyła różnym instytucjom listy wyrażające jego niezadowolenie. Nie potrafi nawiązać normalnej relacji z ludźmi, odtrąca tych, którzy mimo wszystko mają wobec niego szczere intencje. Jest nieudacznikiem z dużymi brakami emocjonalnej inteligencji, którego motto brzmi: „szkoda życia dla ludzi”. 

Pytanie czy to są syndromy choroby cywilizacyjnej czy tylko jednostkowe przypadki? Faktem jednak jest, że kino coraz częściej sięga po takich właśnie bohaterów. Czy jesteśmy cywilizacją słabych ludzi? Czy życie nas przerasta? A może chodzi tylko o prawo do smutku?   

Obejrzyjcie „Greenberga” jeśli czasem też czujecie się takimi loserami bez celu. W końcu czasem chyba każdy się tak czuje, prawda? 

Plus za świetny plakat! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *