Skóra, w której żyję

Kolejny po Allenie film z serii „must see”, który mnie nie do końca przekonuje. Wiem też, że nie to ma większego znaczenia bowiem same nazwiska reżyserów oraz nachalna kampania reklamowa zapewniają już z góry frekwencyjny sukces. 


Pedro Almodovar ma w Europie status mega gwiazdy. Jest uznawany za reżyserskiego geniusza i wizjonera. Na jego filmy się czeka i chodzi bez konieczności specjalnych zachęceń, właściwie z zasady. Almodovar to marka.

I rzeczywiście kunszt reżyserski Pedro budzić może jedynie podziw. To jak jest perfekcyjny w tworzeniu swoich filmowych światów jest wręcz porażające. Cokolwiek by nie mówić o samej fabule „Skóry, w której żyję”, ten film jest dla widza prawdziwą estetyczną i wizualną ucztą. Ogląda się go z wielką przyjemnością i wręcz zachłannie zjada oczami piękno występujące tu pod każdą postacią. Almodovar serwuje cudowne kadry, niesamowite krajobrazy, modnie urządzone wnętrza oraz wręcz absurdalnie śliczne twarze aktorów. Eleganckie stroje zaprojektował sam Jean Paul Gaultier a przejmujące filmowe piosenki wykonuje Concha Buika – uznana hiszpańska śpiewaczka i kompozytorka. Almodovar dba o szczegóły w każdym wymiarze swojego dzieła. Nie sposób jest nie dać się uwieść przez tak piękny świat.

W całym tym perfekcjonizmie brakuje mi jednak rzeczy równie ważnej co wizualna strona filmu: emocji. „Skóra, w której żyję” niby wciąga, ale tylko na pewnym poziomie. Almodovar nie zachodzi za skórę, zatrzymuje się na pewnym etapie jakby stawiał przed widzem barierę. Nawet jeśli efekt ten jest zamierzony i wynika z zasad gatunku, po który reżyser sięgnął po raz pierwszy, czyli thrillera, mnie nie przekonuje. Chłód bijący z ekranu nie pozwala tego filmu przeżyć a jedynie wytrawnie skonsumować.

Mimo to, „Skóra, w której żyję” jest na pewno dowodem na to, że wielki reżyser wciąż ma się dobrze i nie obniża sobie poprzeczki. Mistrz to jednak mistrz 🙂 Dużym plusem jest też rola Antonio Banderasa, który dostał coś czego Hollywood mu nie oferuje: możliwość pokazania prawdziwego talentu aktorskiego, który niewątpliwie posiada a którego nie da się przekazać w produkcjach typu „Zorro”…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *