55. Krakowski Festiwal Filmowy – zapowiedzi cz. I

Mimo dzielącej mnie i Kraków odległości mam zaszczyt i przyjemność współpracować po raz kolejny z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Festiwalem, który swym programem zwala mnie z nóg. Jestem pod ogromnym wrażeniem filmów, jakie odkrywa i zbiera z całego świata. Nic, tylko oglądać ! 

Od dziś będę Wam więc przybliżać niektóre pozycje z naprawdę bogatej listy dobroci Festiwalu. Na pierwszy ogień polskie krótkie filmy.

„Obiekt” reż.: Paulina Skibińska, dokument. Polska 2015
Konkurs krótkometrażowy
Konkurs polski
Największą siłą „Obiektu” jest niewątpliwie obraz i dźwięk oraz ich niesamowity montaż. Ogromną rolę odgrywa tu przede wszystkim sama natura głównego bohatera czyli lodu: to jak skrzypi, pęka, hałasuje, jednym słowem żyje. 
Jury tegorocznego festiwalu w Sundance przyznało „Obiektowi” specjalne wyróżnienie za wyjątkowe walory estetyczne i rzeczywiście warte są one docenienia. Ta cicha i nieingerująca obserwacja siły i spokoju świata natury robi wrażenie. 
Trailer filmu znajdziecie TU
Seanse na KFF : 
Kino Mikro: 5 czerwca godz. 12:00
Kino Kijów.Centrum: 3 czerwca  godz. 20:30 
„Dokument”, reż.: Marcin Podolec, animowany , Polska 2015
Konkurs polski
Absolutnie świetny animowany dokument. Prosty, ciepły, zabawny. A jaki pomysłowy ! 
„Dokument” w poruszający sposób opisuje codzienność ojca, którego trójka dzieci rozjechała się po kraju. Naprawdę świetna robota. 7 minut – dokładnie tyle trwa film, a ja się się zdążyłam porządnie wzruszyć. 
Seanse na KFF : 

Kino Mikro: 5 czerwca godz. 18:00
Kino Kijów.Centrum: 2 czerwca godz. 15:00 
„Z łóżka powstałeś”, reż. Bartek Konopka, fabularny, Polska 2014
Konkurs polski

Bartosz Konopka – jeden z naszych najciekawszych twórców filmowych, zrobił tym razem film na zlecenie Narodowego Banku Polskiego. Jego „Z łóżka powstałeś” to eksperymentalna opowieść o polskiej transformacji. Osią fabuły jest tytułowe łóżko i perypetie pewnego stolarza, który na początku opowieści pracuje w państwowym zakładzie, a na jego końcu jest już prawdziwym biznesmenem. 
Konopka skupił się tu zdecydowanie bardziej na formie niż na treści, ograniczając narrację do tej znanej raczej z komiksów. Nie ma dialogów, wszystko co ważne i znaczące widać na ekranie. Akcję i naszych bohaterów obserwujemy z góry, zaglądając do ich pokoju, który tak naprawdę jest pokojem jedynie umownym. Widzimy tylko białe kreski – obręb namalowanego na podłodze pomieszczenia. 
„Z łóżka powstałeś” spełnia swoją edukacyjną rolę: bawi i uczy, trochę brakuje mu jednak finezji. 

Trailer filmu znajdziecie TU

Seanse na KFF:
Kino Kijów.Centrum: 5 czerwca godz. 20:30 
Kino Mikro: 2 czerwca godz. 12:00 
55. Krakowski Festiwal Filmowy odbywa się w dniach 31 maja – 7 czerwca 2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *