55. Krakowski Festiwal Filmowy – zapowiedzi cz. II


Prezentuję Wam drugą i ostatnią porcję moich zapowiedzi filmów z 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. 

Podglądanie rzeczywistości.


„Moja francuska pralnia”, reż. Rochette Laurent, Francja 2014
Konkurs dokumentalny
Piękna, słoneczna Nicea. Obskurna, stara pralnia, tynk odpada z sufitu. Prowadzi ją 90 – latek. Wszystko robi w niej sam. Pierze, prasuje, wydaje pranie. Mimo sypiącego się lokalu i wieku prowadzącego, pralnia ma wciąż wielu oddanych klientów. François jest nad wyraz dziarski i aktywny jak na swoje lata. Nie używa okularów, jest sprawny fizycznie i zachował bardzo bystry umysł. Chętnie oddaje się wspomnieniom opowiadając o dzieciństwie, życiu pod niemiecką okupacją, przygodach młodego chłopaka. Do pralni co chwila zaglądają klienci. Dopytują kiedy wybiera się na emeryturę, co będzie na niej robił, jaką inną pralnie poleca. François reprezentuje pokolenie, które już prawie całkiem odeszło. Ludzi niezniszczalnych, nienarzekających, zahartowanych przez los. Znacie ich pewnie, ja mam taką Babcię. Przeszli wiele i może dlatego tak cenią sobie życie, że ani na chwilę go sobie nie odpuszczają. Pokolenie superbohaterów ubranych w zwykłe, codzienne ubrania.


„Jeszcze wszystko jest możliwe”, reż.: Edward Lovelace, James Hall, UK 2014
Konkurs DocFilmMusic
Jestem pewna, że doskonale znacie piosenkę „A Girl Like You”. W połowie lat 90 utwór nucili wszyscy, a Szkot Edwyn Collins zjeździł dzięki niej cały świat. Dziś całym światem muzyka jest małe szkockie miasteczko i jego żona Grace. Bądąc wciąż u szczytu sławy Collins doznał udaru, który odebrał mu pamięć i pełne władania nad swoim ciałem. Do dziś muzyk jest po części sparaliżowany i ma luki w pamięci. Odnaleźć się w nowej rzeczywistości pomogły mu jego dwie największe miłości: żona i muzyka. Oryginalny tytuł filmu „The Possibilities Are Endless” (Możliwości są nieograniczone) to były jedne z pierwszych zdań, które po wypadku Edwyn potrafił wypowiedzieć. Film ukazuje jego walkę o wspomnienia, o powrót do normalnego życia, jego codzienne zmagania. Robi to w sposób bardzo poetycki, łącząc monologii Edwyna i jego żony z pięknymi zdjęciami zapierającej dech w piersiach Szkocji. Jest to poemat dla życia, przyrody, muzyki.


„Mów do mnie” reż. Marta Prus, Polska 2015

Konkurs polski

Reżyserkę Martę Prus interesują tematy społeczne. Po dobrze przyjętej „Osiemnastce” opowiadającej o dziewczynie z ośrodka wychowawczego, sięgnęła tym razem po życiorys chłopaka przebywającego w odwykowym ośrodku Monaru. 21 – letni Krzysztof chce przestać palić nałogowo marihuanę. Kiedy Marta zaczyna śledzić jego losy i walkę z uzależnieniem, film skręca jednak na zupełnie inny tor. Założona przez reżyserkę narracja bierze w łeb kiedy okazuje się, że jej bohater zaczyna coś do niej czuć. Marta z bezstronnego obserwatora staje się obiektem emocji Krzysztofa, a my zostajemy świadkiem tej niełatwej relacji. Jak w takiej sytuacji powinien zachować się reżyser? Wyłączyć kamerę, zakończyć zdjęcia, jak najszybciej odejść? Czy może zostawić bohatera, który mu zaufał? Czy może stać się dla niego kimś znaczącym? Gdzie jest granica i jakie są zasady? „Mów do mnie” bardziej niż o uzależnieniu opowiada właśnie o takich dylematach. O przysłowiowej odpowiedzialności za człowieka, którego się oswoiło.

Przyznam się szczerze, że ja miałam ogromne wątpliwości oglądając zapis tej historii. Według mnie ta granica została jednak niebezpiecznie naruszona. Ja na miejscu reżyserki zrobiłabym krok w tył. Niemniej formalnie „Mów do mnie” jest filmem porządnie zrobionym. Ma ładną klamrę fabularną i jak na dokument ciekawe, ciepłe i bardzo intymne zdjęcia.

Na tegorocznym Festiwalu „Łodzią po Wiśle” film został wybrany najlepszym dokumentem.

Zapowiedź filmu znajdziecie TU Warszawiacy! Jeszcze do niedzieli w Kinie REJS możecie oglądać wybrane filmy z KFF. Zapraszam! 


I cześć zapowiedzi TU

Recenzja filmu „Aktorka” o Elżbiecie Czyżewskiej pokazywanego na KKF TU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *