Pokój

„Room” reż. Lenny Abrahamson, Irlandia 2015

Zwycięzca nagród publiczności na festiwalach w Toronto i Warszawie. Nie obejrzycie w tym sezonie bardziej targającego Waszymi emocjami filmu. Ja miałam okazję widzieć go podczas London Film Festival.
Ranek. Widzimy Ma i Jacka zaczynających dzień. Budzą się, wstają, jedzą śniadanie. Klasyczny poranek matki i dziecka. Dopiero po chwili orientujemy się, że perspektywa nie będzie się dalej poszerzać, że nasza dwójka mieszka w domku – pokoju, którego z nieznanych przyczyn nie może opuszczać. I że tytułowy pokój to cały ich świat.

Reżyser bardzo dobrze wprowadza widzów w sytuację, w której znajdują się bohaterowie: zaczynając od szczegółu, a potem po woli oddalając kamerę, ukazuje nam coraz większe spektrum ich położenia. Pokój to miejsce, w którym toczy się ich całe życie. I wbrew pozorom jest to świat, w którym jest miłość, zabawa, nauka. Ma robi wszystko by mimo warunków Jack dobrze się rozwijał, był zdrowy, uczył się różnych rzeczy. Mama i synek mają swoje rytuały, zwyczaje, ulubione zabawy, poranną i wieczorną rutynę. Każdy szczegół w tym świecie jest przemyślany, pocięte ubrania, z których wyrasta Jack, wystrój pokoju, każda rzecz ma swoje miejsce. Aktorzy sami zrobili własne rysunki-portrety wiszące na ścianach i zbudowali swoje zabawki.
To jest film emocji i dwójki niesamowitych aktorów, na których osadzona jest historia. Tu nie ma od nich oddechu, cały czas jesteśmy z nimi i obserwujemy świat ich oczami. Na zmianę: raz jako Jack, raz jako Ma. Świat Jacka zamyka się w pokoju co widać doskonale gdy chłopiec zaczyna dzień. Wita się wtedy z każdą rzeczą: lampą, zlewem, krzesłem, itd. I nie zna nic więcej poza nimi. Jego świat jest światem dziecięcym więc kolorowym, pozytywnym, naiwnym i prostym. Oczami Ma widzimy go takim jaki jest naprawdę: podczas gdy Jack utożsamia baśń, Ma jest realizmem. Widzimy to najbardziej gdy próbuje ten realizm wytłumaczyć swojemu synowi, burząc tym samym jego bezpieczny świat. Bo Ma opowiada mu o czymś czego on zupełnie nie pojmuje: na zewnątrz pokoju jest życie. Życie, w którym są inni ludzie, zwierzęta, drzewa, przestrzeń.
A aktorzy grają niesamowicie. Zwłaszcza Brie Larson, która w pełni oddała się tej roli, tworząc w zasadzie coś więcej niż tylko świetną kreację – stwarzając na ekranie prawdziwą postać. Aktorka wrzuciła ostatnio na Instagrama zdjęcia pamiętników, które stworzyła dla swojej bohaterki, kiedy miała 13 – 17 lat, czyli zanim trafiła do pokoju. Zbudowała ją od podstaw, razem z jej przeszłością i stanem ducha. Ma jest jednocześnie młodą dziewczyną, której odebrano życie i dorosłą kobietą odpowiedzialną za swojego syna.
Film dzieli się na dwie części, tam gdzie mógłby się w zasadzie skończyć, zaczyna się od nowa. I jest wtedy jeszcze lepszy. Abrahamson potrafi grać na naszych uczuciach i robi to w najlepszym stylu. Jego bohaterowie zamieniają się w pewnym momencie rolami, i to Jack staje się tym silnym, a Ma zagubioną, potrzebującą wsparcia dziewczynką. Tak działa miłość. Jest podporą, wsparciem, siłą. Pięknie jest pokazane, że miłość między matką a dzieckiem to najsilniejsza relacja na świecie. Uczucie, którego nie da się zniszczyć i które mą jakąś wręcz nadprzyrodzoną moc. I działa w obie strony. Nie ma na ziemi silniejszej więzi, a jej potęga jest nieograniczona. 
To nie jest film o psychopacie, który porywa, więzi i wykorzystuje młodą dziewczynę. To jest film o tej dziewczynie. I ta perspektywa, która zupełnie pomija porywacza, sprawia, że „Room” nie jest żadnym mrocznym dramatem, choć jest na pewno ciężkim emocjonalnie filmem. To jest historia człowieka, jego wychowywania się w rodzinnym domu, a potem wyruszania w wielki świat, z bagażem doświadczeń i nauk od rodziców. Każdy z nas się z tym światem konfrontuje. Każdy z nas wychodzi z kokonu rodzicielskiej miłości by stać się samodzielnym.

„Pokój” pokazuje to co najlepsze w człowieku, kiedy jest w najgorszej sytuacji. Złamie Wam serce i sprawi, że zrobi Wam się w nim ciepło jednocześnie. Właśnie taki to jest film. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *