Mój ulubiony krakowski festiwal, w którym od kilku lat udaje mi się (dzięki uprzejmym organizatorom) uczestniczyć wirtualnie, a także obejrzeć kilka seansów w warszawskim Kinie Kultura. KFF co roku wynajduje to co najlepsze w dokumentach i krótkich metrażach. Dzięki ich selekcji możemy odbyć podróż po całym świecie.
Ja dziele się z Wami kilkoma tytułami, które wybrałam dla siebie z bogatego programu:
Nauka
2016 | dokument | Polska | konkurs polski
Scenariusz / Reżyseria: Emi Buchwald; Zdjęcia: Tomasz Gajewski
O tym filmie usłyszałam na ostatniej „Łodzi po Wiśle”, gdzie został wyróżniony w sekcji dokumentalnej.
Bardzo lubię taki obserwacyjny dokument, w którym reżysera nie widać i nie słychać, a jednocześnie czuć jego obecność.
Dzieciaki mierzą się z wierszem Juliana Tuwima „Nauka”, mierzą się z nim także ich rodzice. Wiersz jest pretekstem to poważnych rozmów i dywagacji. Kiedy przestajemy się uczyć? Co jest po drugiej stronie? Czy gdybyś miał powtórzyć swe życie zrobiłbyś coś inaczej? Dziecięca wrażliwość w konfrontacji z tak dużymi sprawami daje ciekawe spojrzenie na kwestie ostateczne.
Bardzo dobry, ciepły dokument, który pięknie uchwycił więź rodzic – dziecko.
Dziki Zachód
West Empire | Dokument | FR | Konkurs krótkometrażowy
West Empire to amerykańskie „miasto duch”. W zasadzie nawet nie wiadomo czy to w ogóle jest jakaś sformalizowana osada. Żyje tam 45 osób, najbliższe miasto oddalone jest o 30 mil, do szkoły mil jest 40.
Niewielu wie, że to „miasteczko” istnieje. Położone na pustyni u podnóża skalistych gór, w dolinie gdzie czas płynie cudownie powoli. Samochód porzucony na skarpie.. Psy biegające bez smyczy. To miejsce, w którym albo nic się nie dzieje, albo dzieje się coś, co nie wydarzyłoby się nigdzie indziej. Niby nie ma nic, ale jest Internet 🙂
Wszyscy się tu znają. Niektórzy żyją tu całe życie. Inni to ludzie, którzy przed czymś uciekli. Mieszczuchy, które kupiły tu ziemię, emerytowana striptizerka, uchodźcy z miejskiego systemu. Outsiderzy. Dostrzegają piękno tego miejsca. Jego nagość, dziewiczość i dzikość, które budzą respekt.
Reżyserowi należą się brawa za znalezienie tego miejsca i tak malownicze go sfotografowanie
Dziewiątka
The Nine | Dokument | USA | Konkurs dokumentalny 9
Reżyser: Katy Grannan
Ameryka bez głosu, Ameryka, o której się nie mówi. Biedna, zmarginalizowana, brzydka, zapomniana. I bardzo prawdziwa.
Opis z katalogu: [Tytuł dokumentu to nazwa jednej z ulic kalifornijskiego Modesto. Mieszkająca tam społeczność stanowi ciemny rewers „amerykańskiego snu”. Ale film nie jest materiałem socjologicznym o ofiarach ostatniego kryzysu czy społecznych wyrzutkach. Z dużą dozą czułości reżyserka portretuje dzień powszedni mieszańców „Dziewiątki”. Są wśród nich typy ujmujące i niepospolite, jak choćby uzależniona od narkotyków prostytutka Kiki, żyjąca pośród fantazji, wspomnień z dzieciństwa i ukochanych zwierząt.]
A na te 2 filmy wybieram się do warszawskiego kina Kultura, gdzie będą grane:
21 x Nowy Jork
Dokument | PL | Konkurs dokumentalny | Konkurs polski
Reżyser: Piotr Stasik
Mimo coraz bardziej zaawansowanych narzędzi komunikacji jesteśmy coraz bardziej samotni. Reżyser uchwycił ten paradoks za pośrednictwem bohaterów zaobserwowanych w nowojorskim metrze. Postanowił sprawdzić, jakie historie kryją się za każdą z 21 wybranych twarzy. Efektem jest filmowy esej o poszukiwaniu sensu istnienia, a zarazem hipnotyczny portret miasta, w którym spotykają się rozmaite rasy, kultury i światopoglądy, choć pojedynczy ludzie coraz bardziej się ze sobą rozmijają.
Ucho wewnętrzne
Dokument | PL | Konkurs DocFilmMusic | Konkurs polski
Reżyser: Magdalena Gubała
Po świetnej „Miłości” jest to seans obowiązkowy!
Artysta tak oryginalny i otwarty jak Mikołaj Trzaska zasługuje na bardzo niekonwencjonalny portret. Dlatego twórcy filmu poszukują języka, który uchwyciłby geniusz jazzowych improwizacji, a zarazem muzyczną filozofię jednego z najznakomitszych polskich klarnecistów i saksofonistów, grającego z największymi sławami jazzu. Film odkrywa wewnętrzny pejzaż Trzaski, w szczególności zaś jego inspiracje i twórcze przyjaźnie, m.in. z pisarzem Andrzejem Stasiukiem.