„Szkarłatny płatek i biały” – książka/ serial/ spektakl

Ponad 800 stronicowa książka Michela Fabera – Holendra, który na miejsce zamieszkania upodobał sobie Szkocję, została przerobiona na serial BBC, planowana jest jej kinowa wersja, a na deskach teatru wystawił ją ostatnio warszawski Teatr STUDIO.

Dlaczego „Płatek” jest tak atrakcyjną propozycją? Myślę, że m.in. dlatego, że wpisuje się w modę na pokazywanie tzw. „drugiej strony” historii, którą wydaje nam się, że już dobrze znamy. Faber odmitologizuje wiktoriańską Anglię, ukazując oblicze, którego ani Dickens czy Brontë nie odważyli się opisać. Zagląda do dzielnic, w których im nie zdarzyło się postawić stopy i otwiera drzwi, do których nie miano odwagi zapukać. Bo tamta Anglia to przecież nie tylko bogata klasa średnia, ale i ta uboga najniższa. Rynsztok, prostytutki, bieda i choroby. Dlatego w „Płatku” oprócz pięknych kostiumów i bogatych wnętrz, jest brud, jest upodlenie, jest brak nadziei.

„Płatek” to historia Sugar – prostytutki, która dzięki swej urodzie i inteligencji wyrywa się z nizin. Wyrywa jednak tylko pozornie. W społeczeństwie tak bardzo klasowym jakim był Londyn XIX wieku (i w zasadzie wciąż jest), nie ma miejsca na casus Kopciuszka. Sugar wprawdzie opuści na dobre dom uciech, ale nigdy nie będzie dopuszczona do wyższych sfer.

Z drugiej strony to opowieść o Williamie – mężczyźnie z elit, uwikłanego w nieudane małżeństwo, niespełnionego pisarza z niedopieszczonym ego. Sugar to dla niego wrota do innego świata: pasji, zmysłów, spełnienia pragnień i uwielbienia. Ale choć znajdzie w sobie fantazję by skusić się na tę relację, nie będzie na tyle odważny by zerwać wszelkie więzi i dać się jej ponieść.

Historia Sugar z „Płatka” to opowieść o błędnym ulokowaniu uczuć, o naiwnej wierze w to, że można zmienić swój los i że ma się go w swoich rękach. Czasem konwenanse i reguły są zbyt silne i tego szklanego sufitu nie da się przebić. To także wciąż powracające pytanie o pozycję kobiety we współczesnym społeczeństwie. O ograniczenia, które nam się narzuca, o przedmiotowe traktowanie, o kobiecość w ogóle. Karze nam się marzyć, a kiedy to robimy, karze nam się od razu zejść na ziemię i znać swoje miejsce. Taka jest smutna konkluzja.

Serial BBC bardzo szczerze ten dosłowny i przenośny bród, który pokrywał angielskie społeczeństwo, pokazuje. Odziera epokę sióstr Bronte z przesadnego romantyzmu i pensjonarskości, dodając jej przyziemności i prawdy.

W przedstawieniu w Teatrze STUDIO, skupiono się na bohaterach „Płatka” i ich postawach. Tutaj bardziej przyglądamy się im samym, niż społeczeństwu wokół. Jesteśmy bliżej ich motywów, ich wyborów, ich pragnień. To pozwala przeżyć tę historię jeszcze bardziej i jeszcze intensywniej. Scenografia, która rozgrywa każdą scenę w wodzie, jest nie tylko oryginalnym wybrykiem, ale symbolem jednocześnie i unurzania w brudzie, i oczyszczenia z grzechów bohaterów.  

Polecam każdą z trzech dróg zapoznania się z historią „Szkarłatnego płatka i białego”: książkę, serial i spektakl. Jest tego warta. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *