Klasyki – „Annie Hall”

„Annie Hall” reż. Woody Allen 1977

Z cyklu Klasyka Światowego Kina przypomniano widzom „Annie Hall” Woody’ego Allena  z 1977 roku. Dla osoby takiej jak ja – urodzonej już po premierze tego filmu, była to niepowtarzalna okazja obejrzeć klasyczne dzieło Allena na dużym ekranie.

„Annie Hall” jest właściwie krokiem milowych w karierze Allena, od tej pory jego twórczość dzieli się na „przed” i „po” Annie. Co sprawiło, że film stał się kanonem w historii kina i znakiem rozpoznawczym Allena, zarówna reżysera jak i aktora?

Tu po raz pierwszy pojawił się powielany później wielokrotnie schemat pary dwójki neurotyków, którzy są w sobie tak szaleńczo zakochani, że to szaleństwo przeszkadza im być razem. Allen stworzył model nowego związku: dwójki indywidualistów i intelektualistów, parę kochanków, których czas mija na kochaniu się i ciągłym dyskutowaniu (przy czym to drugie charakteryzuje się nawet większą żarliwością). Złamał tym samym dominujący model nudnej romantycznej pary nie mającej sobie nic ważnego do powiedzenia. Reżyser trafił też w dobry czas: w Nowym Jorku panowała snobistyczna kultura tamtejszej bohemy i Allen stał się ich utożsamieniem.

Ale Allen dzięki swojemu humorowi i świetnej umiejętności obserwacji trafia nie tylko do przeintelektuowanych snobów, ale i mniej wybrednej publiczności. To jak wygląda, jak bardzo jest nieporadny i dziwny sprawia, że prawie każdy darzy go sympatią. Jego humor jest specyficznie wydumany i abstrakcyjny, a jednocześnie dosadnie życiowy.

Annie Hall to  prawdziwa kopalnia cytatów, istny kanon kinowych dialogów. zbiór cytatów z filmu

Warto również wspomnieć jak bardzo film wpłynął na karierę i życie Diane Keaton. Myślę, że do dziś Annie Hall to jej rola życiowa. Diane narzuciła nią nowy styl grania, ubierania się, po prostu bycia. Była muzą reżysera zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.

Allen jest jednym z tych nielicznych, którzy naprawdę wnieśli coś do rozwoju światowego kina, on stworzył swój własny gatunek filmowy, którego nie można nie rozpoznać ani podrobić. Jest i dla elit i dla mas. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *