Koniec i początek roku to czas podsumowań. Wszyscy lubimy różnego rodzaju listy, rankingi, nagrody. Ja też. Ale moim ulubionym okresem filmowego roku jest wiosna – jesień kiedy jest najwięcej festiwali. To na nich odkrywa się nowe ciekawe produkcje, na które potem czekamy. Mimo, że okres nagród będzie trwał jeszcze przynajmniej do 26 lutego czyli wręczenia Oscarów, jak co roku impreza w małym górskim miasteczku rozpoczęla sezon festiwalowy. 19 stycznia wystartował kolejny Sundance Film Festival. Dziś ogłoszona nagrody. Kiedy patrzę na zdjęcia z tej zimowej krainy zaczynam marzyć, że i ja niedługo będę na nim jednym z gości 🙂
ach…
…
Sundance słynie z ogromnej ilości prezentowanych filmów dlatego ciężko było mi wybrać tylko te, które zapowiadają się interesująco – jest ich strasznie dużo. Oto kilka z tych, które mnie zaciekawiły najbardziej (tłumaczenia opisów filmów są mojego autorstwa, robiłam je na kolanie więc przepraszam za trochę kanciaste zdania):
1. Arbitrage
Debiut reżyserski Nicholasa Jareckiego to napięty i intrygujący thriller o miłości, lojalności i finansjerze.
Opis: Arbitraż – czyli kupowanie nisko by sprzedać wysoko – zależy od umiejętności ustalenia rzeczywistej wartości danego rynku. Ten talent posiada miliarder Robert Miller, ucieleśnienie amerykańskiego sukcesu. W przeddzień sześćdziesiątych urodzin rozpaczliwie próbuje sprzedać swoje imperium handlowe zanim oszustwa, których się dopuścił zostaną wykryte. Okazuje się, że jego firma nie jest jedyną rzeczą, która wisi na włosku.
Opierając się na chemii i charyzmie wybitnego aktorów: Richard Gere, Susan Sarandon, Brit Marling, Tim Roth, Nate Parker; Jarecki prowadzi nas przez dwulicowy i bezkarny świat baniek spekulacyjnych. Ciekawostką jest to, że jest to polska koprodukcja.
Film Lynn Shelton był już pokazywany na festiwalu w Toronto. To subtelna, romantyczna komedia.
Opis: Rok po śmierci brata Jack nie może dojść do siebie. Jego najlepsza przyjaciółka, Iris, wysyła go do pustego domku swojego ojca by mógł w spokoju oddać się refleksji. Nie zdaje sobie sprawy, że jej siostra Hannah jest tam z podobnych powodów – właśnie zakończyła siedmioletni związek. Hannah i Jack znajdują wspólny język. Kiedy Iris niespodziewanie odwiedza domek, sytuacja się komplikuje za sprawą rywalizacji i wyjściu na jaw zaskakujących faktów.
„Yours Sister’s Sister” pokazuje Lynn Shelton jako kompletnego filmowca. Shelton umie pracować z aktorami: Emily Blunt i Rosemarie DeWitt pod jej skrzydłami sprawnie łączą improwizację ze skryptami z dialogów. Film jest zarówno kinowy i liryczny, wykraczając poza prostą opowieść o siostrach, przygląda się bardziej relacjom, które definiują się na nowo.
Opis: Beth Raymer jest piękną dziewczyną o wielkim sercu, która rezygnuje z pracy jako tancerka w strip clubie na Florydzie by zostać kelnerką w Las Vegas. Nie jest to idealny wybór kariery ale szalona osobowość nie pozostawia jej wielu opcji wyboru. Dink – profesjonalny gracz sportowych, oferuje jej pracę przy wprowadzaniu zakładów bukmacherskich w mieście, aby uzyskać przewagę nad kasynami. Zaskakująco dobry umysł Beth do numerów wkrótce załatwia jej statusu szczęśliwego talizmanu Dinka. Aż do momentu gdy jego piękna ale zimna żona – Tulip, zacznie być o nią zazdrosna. Dink, nie mając innego wyboru, zwalnia Beth. Jego szczęście skończy się kiedy dziewczyna udaje się do Nowego Jorku by pracować dla innego bukmachera.
Uznany reżyser Stephen Frears autorów filmów „Hit” i „Naciągacze” w „Lay the Favorite„ zręcznie przeplata komedię i dramat aby w niezwykły sposób opowiedzieć o nieprawdopodobnej przyjaźni znalezionej w niezwykłym miejscu.
Występują: Rebecca Hall, Bruce Willis, Catherine Zeta-Jones, Joshua Jackson, Laura Prepon.
Opis:
Dwóch badaczy zjawisk paranormalnych: weteran dr Margaret Matheson i jej młody asystent Tom Buckley, badają metafizyczne zjawiska w celu udowodnienia ich fałszywego pochodzenia. Simon Silver to legendarny niewidomy psycholog, która pojawia się ponownie po enigmatycznej trzydziestoletniej nieobecności by stać się największym międzynarodowym wyzwaniem zarówno dla ortodoksyjnej nauki jak i sceptyków zawodowych. Tom opanowuje obsesja na punkcie Silvera, którego magnetyzm staje się silniejszy z każdym nowym przejawem niewytłumaczalnych zdarzeń. Gdy Tom zbliża się do Silvera jego światopogląd zaczyna być zagrożony.
„Red Lights” to magiczny film najlepszej jakości. Klasycznie pomyślany i wykonany, jest przykładem czystego kina, zbudowanego przez połączenie emocjonująco drobiazgowej fabuły z niezwykłym aktorstwem. Rodrigo Cortés (jego „Buried” pokazywany był na Sundance Film Festival
w 2010) przenikliwie staje okrakiem po obu stronach paranormalnych argumentów, tworząc analityczną zagadkę z pasją w fabule. Iluzję konfrontuje z nauką, a prawda leży ukryta gdzieś głęboko.
Występują: Cillian Murphy, Sigourney Weaver, Robert De Niro, Elizabeth Olsen, Toby Jones, Leonardo Sbaraglia
5. The Words

Opis: Rory Jansen to młody, wschodzący pisarz, który bardzo chce być kolejnym wielkim literackim głosem. Kiedy znajduje utracony rękopis uświadamia sobie, że posiada coś niezwykłego. Postanawia wydać go pod własnym nazwiskiem. Zdobywa uznanie, którego tak rozpaczliwie pragnął. Wkrótce jednak okazuje się, że jego wybór nie będzie tak łatwy, jak myślał.
W swoim reżyserskim debiucie Brian Klugman i Lee Sternthal prezentują subtelną opowieść, która bada jak pragnienie może prowadzić do nieprzewidzianych i niepożądanych
konsekwencji. Wspomagany przez silną obsadę, na czele z Bradley’em Cooperem i Jeremy Ironsem, „The Words” umiejętnie gromadzi wiele opowieści, które pokazują w jaki sposób dziedzictwo jednego człowieka zniewala życie drugiego.
6. Celeste i Jesse Forever
Celeste i Jesse poznali się w liceum i bardzo młodo ożenili. Śmieją się w tych samych dowcipów, dokończają swoje zdania. Wśród przyjaciół uchodzą za idealną parę – ona silna businesswoman on – początkujący powieściopisarz. Ich jedynym problemem jest fakt, że postanowili się rozwieść. Czy ich idealny związek wytrzyma to drobne niepowodzenie?
Lee Toland Krieger znajduje idealny sposób aby opowiedzieć historię, która jest na początku znajoma ale potem zupełnie wyjątkowa i autentyczna. Rashida Jones i Will McCormack dzięki dowcipnemu scenariuszowi stworzyli kreacje skomplikowanych dusz szukających samych siebie. „Celeste i Jesse Forever” analizuje funkcjonowanie małżeństwa i jego miejsce we współczesnym życiu.
7. Liberal arts
Opis: Jesse Fisher to niezadowolony ze swojej pracy 35-letni świeży singiel, który martwi się, że najlepsze dni ma już za sobą. Ale nie ważne jak bardzo chowa głowę w książkach, życie nie daje mu o sobie zapomnieć. Kiedy ulubiony profesor z collegu zaprasza go do kampusu by przemówił na jego obiedzie z okazji przejścia na emeryturę, Jesse wykorzystuje szansę. W kampusie poznaje Zibby – piękną, kochającą muzykę klasyczną studentkę drugiego roku. Zibby budzi przerażające, ekscytujące i długo uśpione uczucia.
Wszechstronny Josh Radnor wraca do Sundance („happythankyoumoreplease” wygrało w 2010 roku Nagrodę Publiczności), jako pisarz, reżyser i gwiazda „Liberal Arts”. Radnor może uczyć mistrzowskiej klasy w produkcji filmowej. Partneruje mu Elizabth Olsen.
8. The Surrogate – zwycięzca nagrody publiczności
Film na podstawie autobiograficznej twórczości poety i dziennikarza Marca O’Briena. O’Brien był sparaliżowany przez chorobę Heinego-Medina. Przez większość życia musiał korzystać ze specjalnego respiratora tzw. żelaznego płuca. W radzeniu sobie z chorobą pomagały mu wiara, poezja i zamiłowanie do Szekspira. Mimo swojego stanu nie poddawał się w poszukiwaniu miłości. W wieku 38 lat postanowił stracić dziewictwo.
„The Surrogate” jest kroniką próby przekroczenia stanu zawieszenia między dzieciństwem a dorosłością, w którym Marc czuje się jak w pułapce. Ze wsparciem ze strony opiekunów ten przejmujący optymista i zawsze zabawny mężczyzna pokonuje strach i wynajmuje „seksualną surogatkę”. Kilka wspólnych sesji zmienia ich oboje. W głównego bohatera z wyczuciem i humorem wcielił się John Hawkes a w jego „dziewczynę do towarzystwa” Helen Hunt.
9. Bachelorette

Regan jest przyzwyczajona do bycia pierwszą we wszystkim. Wyobraźcie sobie jej przerażenie i smutek gdy dowiaduje się, że dziewczyna, którą w szkole wszyscy nazywali „Pig Face” pierwsza bierze ślub. Regan godzi się z tym i przyjmuje obowiązki druhny wraz z koleżankami z dzieciństwa: nadużywającą różnych substancji Geną i zakręconą Katie. Panie postanawiają ukryć swą gorycz i urządzić niesamowity wieczór panieński. Uzbrojone w cierpki humor i niekończące się dostawy koksu oraz alkoholu, wulgarne kobietki rozpoczynają bardzo długą, ekscytującą noc wypełnioną modą ślubną, paniką, różnymi płynami ustrojowymi a także słodkimi byłymi chłopakami.
Konsekwentnie zabawna Kirsten Dunst znakomicie prowadzi utalentowaną obsadę filmu. Ten debiut scenarzysty i reżysera Headlanda Leslye’a dodaje do tradycji udanych komedii ślubnych szaloną, szykowną i czasami romantyczną przejażdżkę, która przypomina o zawiłości kobiecej przyjaźni.
10. Grabbers – ciekawostka
Coś złowieszczego doszło do brzegów Erin Island – sennego miasteczka rybackiego gdzieś na wybrzeżu Irlandii. Najpierw giną niektórzy rybacy. Następnie na plaży pojawia się wysyp dziwnych wielorybów. Wioska rybacka zostaje opanowana przez krwiopijcze stwory z morza. Mieszkańcy, na których czele stoi lokalny policjant O’Shea (Richard Coyle) oraz jego pomocnica Lisa (Ruth Bradley) odkrywają, że osoba, która przeżyła atak potworów była pijana. Jak się okazuje jedyną bronią mieszkańców jest alkohol, który działa toksycznie i je odstrasza. Jeśli chcą przetrwać atak stworzeń każdy będzie musiał być bardzo, bardzo pijany!
Nie wiem jak Was, ale mnie ten opis przekonał!
Grabbers brzmi przepysznie!
Większość tytułów brzmi interesująco. Będę wypatrywać kiedy pojawią się u nas 🙂