Co obejrzę na 32 Warszawskim Festiwalu Filmowym

Największą frajdą na festiwalach filmowych jest wybieranie filmów. Ja to uwielbiam! To całe zakreślanie programu, czytanie opisów, sprawdzanie twórców. Szukanie jakiegoś kodu, klucza do filmów. I albo się trafi, albo nie. Najpiękniejsze na festiwalach są filmowe niespodzianki. Ja już czuję ten festiwalowy rush!
Wiem jednak, że wielu z Was zewsząd szuka pomocy. Co wybrać, żeby wyjść z kina zadowolonym? Szczerze mówiąc nie wiem. Sama mam na swoim koncie najpiękniejsze niespodziewane odkrycia i totalne porażki. I ta loteria jest chyba najfajniejszą częścią zabawy 🙂 Gdyby interesowało Was na co ja planuję się wybrać na tegorocznym Warszawskim Festiwalu Filmowym, oto moja lista:

1. To tylko koniec świata/ Juste la fin du monde / It’s Only the End of the World

Kanada/ Francja, Reżyser: Xavier Dolan

Grand Prix i Nagroda Jury Ekumenicznego na tegorocznym festiwalu w Cannes.


It’s just a family dinner… czyli Dolan niczym Ibsen drąży temat rodziny. Śmietanka francuskich aktorów i talent tego już nie fatalnego dziecka kina obiecują naprawdę mocne kino. Ja mam do Dolana stosunek dość chłodny, ale ten trailer mnie absolutnie zaintrygował. Must see!


2. Prawdziwe zbrodnie/ True Crimes

Reżyser: Alexandros Avranas, koprodukcja amerykańsko-polska


Opis: 
W południowo-zachodnim krańcu Polski daleko od cywilizacji gdzie pewnego zimnego, grudniowego dnia w 2000 roku trzech przyjaciół łowiło ryby. Jeden z nich zauważył coś unoszącego się w wodzie przy brzegu. Najpierw myślał, że to jakaś kłoda, ale kiedy podszedł bliżej, zobaczył włosy…
Thriller psychologiczny zainspirowany artykułem Davida Granna zamieszczonym w 2008 roku w New Yorkerze opowiadającym o zabójstwie biznesmena, którego szczegóły pokrywały się z opisami z pewnej książki.
W obsadzie obok Jima Carreya i Charlotte Gainsbourg, Agata Kulesza, Zbigniew Zamachowski, Robert Więckiewicz i Maja Ostaszewska – no, no, trzeba to zobaczyć!
3. Księżycowe kundle/ Moon Dogs

Wielka Brytania/ Irlandia Reżyser: Philip John
Jak chcecie obejrzyjcie trailer. Mnie przekonało to jedno zdanie z opisu filmu: „I tak wspólnie jadą przez całą Szkocję do Glasgow.” (Szkocja! 🙂 ) 
4. Między nami/ Between Us

Reżyser: Rafael Palacio Illingworth, Stany Zjednoczone 
Opis: 
Z jednej strony tłumaczą sobie, że to normalny stan rzeczy, ale chyba sami do końca w to nie wierzą. Kiedy ich niepokoje i lęki doprowadzają do wybuchu, para po raz pierwszy od lat spędza noc oddzielnie. Każdego z osobna będą dopadały jego własne demony, będą kusiły własne wizje innego życia, nowego kochanka. I co dalej?  Opowieść o miłości w dzisiejszych czasach
Dlaczego? Bo od zawsze mam słabość do kameralnych opowieści.

5. Utonięcie/ The Drowning

Reżyser: Bette Gordon, Stany Zjednoczone
Opis: 
Tom Seymour, psycholog kryminalny, jest z żoną na przechadzce. Kiedy widzi skaczącego do lodowatej rzeki człowieka, bez wahania wskakuje za nim na ratunek. Okazuje się, że to Danny Miller, ten sam młody mężczyzna, którego 12 lat wcześniej psychologiczna opinia Toma pomogła umieścić w więzieniu za zabójstwo. Kiedy Danny podejrzanie często pojawia się w pobliżu miasta i nawiązuje znajomość z żoną Toma, ten zaczyna mieć dziwne przeczucia…Film oparty na powieści Pat Baker „Border Crossing”, który wnosi thriller psychologiczny na nowe, metafizyczne poziomy.
 Dlaczego? Bo wolę oglądać kryminały niż czytać 😉 
6. Światło i cień/ Tereddüt / Clair Obscur
Reżyser: Yeşim Ustaoğlu, Turcja/Niemcy/Polska 
Opis:
Zmysłowy portret dwóch kobiet pozbawionych prawa do odkrywania siebie, do kochania i bycia kochanymi w relacji, którą wybiorą. A wszystko to w kraju rozdartym między nowoczesnością i tradycją.
Dlaczego? Wy tego możecie nie wiedzieć, ale oglądam bardzo dużo filmów z Turcji. I zawsze na każdym festiwalu wyszukuję filmów z tego kraju. Jeśli dodatkowo akcja dzieje się w Stambule – na pewno spotkacie mnie na seansie. To jest jedna z ciekawszych europejskich kinematografii. 
7. Malaria
Reżyseria: Parviz Shahbazi, Iran
Opis:
Młoda dziewczyna wysyła informację do swojego ojca, że została uprowadzona. Spanikowany ojciec wraz z jej braćmi jadą do Teheranu, by odszukać dziewczynę. Nie są jednak świadomi tego, że tak naprawdę uciekła ona ze swoim chłopakiem, aby dobrze się bawić, a teraz spędza czas w towarzystwie przypadkowo spotkanych muzyków ulicznych. 
Dlaczego? Pisałam kiedyś o filmach z akcją w Teheranie (TU) i jest to jedno z moich podróżniczych marzeń. Poznałam też kiedyś filmowców z tego kraju i jestem zafascynowana ich kinem i kulturą. 
8. Wujek Howard/ Uncle Howard
Reżyser: Aaron Brookner, Wielka Brytania/Stany Zjednoczone 
Na Warszawskim Festiwalu Filmowym zawsze najlepsze są dokumenty. Takie jest moje zdanie. W tym roku na pewno wybiorę się na ten film: 
A to zdanie z opisu: „Udaje mu się dotrzeć do prawdziwego skarbca – archiwum legendarnego pisarza Williama S. Burroughsa – dzięki któremu przenosi się w świat nowojorskiej kultury lat 70 i 80. Teraz będzie mógł oddać hołd swojemu wujowi.” już kompletnie mnie do niego przekonało. Kto nie chciałby się tam przenieść ?! 


8. Plac Zabaw/ Playground

Reżyser: Bartosz M. Kowalski, Polska 

Film pokazywany na ostatnim festiwalu w Gdyni gdzie otrzymał nagrodę za najlepszy debiut, wczesniej pokazywany był już w San Sebastian. 


Opis:
„Plac zabaw” opowiada dzień z życia nastolatków, którzy właśnie kończą szkołę podstawową. Niewinnie zapowiadające się spotkanie trójki bohaterów prowadzi do nieoczekiwanego, przerażającego finału. Nagrodzony w konkursie SCRIPT PRO scenariusz został zainspirowany prawdziwą historią. 


10. Polskie krótkie metraże 

Oprócz dokumentów, drugą moją ulubioną sekcją na WFF są krótkie metraże. Polecam Wam szczególnie:

„Lokatorki” w reżyserii Klary Kochańskiej – czyli film, który zdobył studenckiego Oscara


„Nauka” w reżyserii Emi Buchwald 

Film wygrał sekcję krótkometrażową T-mobile Nowe Horuzonty, zdobył nagrodę za najlepszy dokument na „Łodzią po Wiśle” oraz Grand Prix „Złote Oko” na Festiwalu Okiem Młodych w Świdnicy. Ja widziałam go na Krakowskim Festiwalu FIlmowym o czym pisałam TU  


„Melancholia” – ponownie film Klary Kochańskiej 
Widziałam ten film na jednym z festiwali filmowych. Za nic nie mogę sobie przypomnieć na którym. Bardzo Wam go polecam, jest tak ciepły i zabawny, że na pewno nie pożałujecie tych 20 minut 🙂 
„Zawód: Marzyciel” w reżyserii Katarzyny Sawickiej

Nie słyszałam wcześniej nic o tym filmie, ale kto nie chciałby obejrzeć filmu o marzycielach? Trailer znajdziecie TU

Mam nadzieję, że trochę pomogłam 🙂 Ale pamiętajcie – szukajcie sami, czytajcie opisy filmów i jak poczujecie, że jest coś w nich co Was zainteresowało, dajcie się temu ponieść! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *