Moja pierwsza Kamera Akcja!


Szykowałam się na ten festiwal od dawna, w końcu to jedyna taka impreza: Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej. 
Co będę tam robić i oglądać, i dlaczego warto się tą imprezą zainteresować? 

Po pierwsze – filmy. Wiadomo 🙂
1. 

Z sekcji „Głos krytyków” koniecznie chcę nadrobić w końcu film „Bone Tomahawk”. To połączenie westernu z horrorem nieźle namieszało w kinach. Słyszałam wiele dobrego i bardzo się cieszę na ten seans!


  „Bone Tomahawk” reż. Steven Craig Zahler, USA, Wielka Brytania, 2015


  2. 

  Bardzo szykuję się na 2 filmy z sekcji „Premiery”

  „Ederly” w reż. Piotra Dumały. Po pierwsze bo to jeden z ciekawszych polskich reżyserów, mistrz animacji, który tym razem sięga po fabułę. 

  Nierealistyczną fabułę wspiera realistyczna warstwa wizualna, a czarno-białe zdjęcia nawiązują do stylistyki kina niemego” – to właśnie to zdanie z opisu przekonało mnie, że chcę się wybrać na ten seans.  


  Ederly” reż. Piotr Dumała, Polska, 2015. 


  „Belgica”. Tytułowa Belgica to bar, prowadzony przez braci: modne miejsce dla miłośników dobrej muzyki. Mam jakąś ogromną słabość do filmów o muzyce i dlatego ta pozycja musiała się znaleźć na mojej liście.   Belgica” reż. Felix Van Groeningen, Belgia, 2016


  3.

  „Plan Maggie”, „Mistress America” i „Eden” w cyklu „Spotkanie z Gretą Gerwig”


   Greta Gerwig to ikona hipsterskiego kina. Pisałam kiedyś na blogu o jej „Greenbergu” i „Frances Ha„. Bardzo lubię takie bezpretensjonalne klimaty.   4.

   Z polskiego kina upatrzyłam sobie „Baby Bump” Kuby Czekaja w sekcji „Diabeł tkwi w szczegółach”    Czekaj pokazał w Gdyni kolejny swój film – „Królewicz Olch”. Zdaje się, że pojawił się w naszym kinie eksperymentator, a to nie zdarza się często. Naprawdę chcę się tym specyficznym rodzajem twórczości zmierzyć.     Filmów jest wiele więcej. Może zaliczę jeszcze „Kochanka” Jeana-Jacquesa Annauda,w sekcji Klasyki albo przypomnę sobie na dużym ekranie kultowe „Festen” Vinterberga z sekcji „Rodzinna gra”. Zobaczymy! 


    5.

    Konkurs Etiud i Animacji

     Z tej sekcji na pewno obejrzę wszystkie pozycje, bowiem razem z innymi blogerami, zasiądziemy w Jury tego przeglądu! 

     Kilka z pozycji prezentowanych w konkursie miałam już okazję widzieć na różnych innych festiwalach, ale większość z nich to będą dla mnie zdecydowanie odkrycia. Szczerze mówiąc to nie mogę się już doczekać! Zwłaszcza animacji, których jestem fanką. Cały spis filmów, które będziemy oglądać możecie znaleźć tutaj


     6. 


     Warsztaty, panele i spotkania


     Na Festiwalu dla krytyków nie może zabraknąć propozycji stricte dla nich. I rzeczywiście jest tego sporo! Jak rozmawiać z twórcą, jak pisać o kostiumach, jak rozbierać film na czynniki pierwsze, jak pisać recenzje – na pewno wyjadę z Łodzi zdecydowanie mądrzejsza 🙂     7. 


     I na koniec coś mega ważnego: 

      Spotkam w końcu innych szaleńców, którzy uwielbiają nałogowo oglądać filmy i o nich pisać. I na to się cieszę najbardziej!        Dodaj komentarz

      Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *