Michael Haneke. Zawód: reżyser

„Michael Haneke – Porträt eines Film-Handwerkers” reż. Yves Montmayeur, Austria/Francja 2013 

Yves Montmayeur jest bliskim współpracownikiem Hanekego i jako jedyny mógł mieć dostęp do pracy reżysera i jego zgodę by o niej opowiedzieć. Haneke nie chce i nie lubi mówić o sobie. Nawet w tym filmie broni się przed tym jak może. Nie spodziewajcie, że przez 1,5 h odkryjecie co siedzie w głowie reżysera, jemu absolutnie nie zależy by się tym z nami dzielić. Dostajemy kilka wskazówek, kilka myśli, kilka oczywistości. Film ma zamkniętą formułę: zaczynamy od „Miłości” i wracamy do początków, tj. cofamy się w twórczości reżysera. 

W skrócie przedstawię Wam czego ja dowiedziałam się o Michaelu H.: 

Jego ulubionym dramaturgiem jest Czechow ( tak jak moim J )

Nie interpretuje swoich filmów, irytują go tego typu pytania, odmawia stawiania jakichkolwiek tez.Traktuję swoich widzów poważnie dlatego kręcę poważne filmy – mówi. Jego motto  to : niczego nie ułatwiać widzowi – które ja również często stosuje pisząc o filmach JWidzowie nie potrafią przyjąć okrutnej prawdy dlatego lubią sobie tłumaczyć filmy reżysera np. jego trudną biografią (co jest nieprawdą). Łatwiej jest im myśleć, że Haneke miał trudne dzieciństwo, nie kochała go matka i dlatego kręci teraz takie ciężkie filmy.
Mówi doskonale po francusku, ale ponieważ jest perfekcjonistą –  musi mieć kontrolę nad wszystkim – woli pracować w swoim języku (niemieckim) bo wtedy czuje, że wie oraz rozumie wszystko co się wokół niego dzieje.
Wbrew pozorom na planie jest bardzo sympatycznym, uśmiechniętym człowiekiem. Lubi żartować, śmiać się, przytulać swoich aktorów.
Ma niesamowite oko do szczegółów, potrafi dostrzec krzywą minę statysty w trzecim tle.
Jako młody chłopak chciał zostać aktorem więc często zamiast wytłumaczyć coś aktorowi sam to odgrywa.
Często współpracuje z dziećmi i nieznanymi aktorami.
Isabelle Huppert to wg niego obecnie najlepsza na świecie aktorka – w pełni się zgadzam. Na dodatek jest piękna i ma niesamowitą figurę co można dostrzec w tym dokumencie.
Aktorzy bardzo go szanują bo on zawsze dokładnie wie czego chce.
Szkoli studentów wiedeńskiej Akademii bardzo się w to angażując.
Hollywood upominało się o niego wiele razy, ale to wg Hanekego banda idiotów JZaproponowali mu  reżyserię filmu akcji…
Mówi, że swoimi filmami oswaja własne lęki oszczędzając tym samym na psychiatrze 😉
Zabrakło mi informacji o inspiracjach Hanekego. Wspomniał coś o Bergmanie, ale chciałabym się dowiedzieć co czyta, czego słucha, skąd bierze pomysły na filmy. Utwierdziłam się za to w przekonaniu, że najlepsi reżyserzy to rzemieślnicy i twórcy pracujący drogą eliminacji i cięć. U Haneke rzeczywiście nie ma zbędnych scen.  

 1. BlackSheep

  To rzeczywiście niezbyt wiele na 1,5 godziny 🙂 Równie dobrze można by te tezy wysnuć czytając wywiady 🙂

 2. Simon

  Nie należę do fanów Hanekego i choć nie lubię jego twórczości (a raczej jej wydźwięku), to jednak bardzo ją doceniam. Dlatego dokument o tym reżyserze chętnie bym obejrzał, tym bardziej, że może dzięki temu mógłbym go lepiej poznać.

 3. la-di-da

  Niby niewiele się dowiadujemy, ale film jest zrobiony na tyle sprawnie, ma taki "klimat", że absolutnie się nie nudziłam przez ten czas. I podoba mi się ten obraz reżysera, który się z niego wyłania. Mamy wiele podobnych obserwacji :).
  Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *