wiosenne festiwale filmowe

Od jesiennego szaleństwa festiwalowego lepsze jest tylko szaleństwo wiosenne 🙂 Tyle dobroci, tyle wydarzeń, pokazów, seansów ! Nic tylko siedzieć w kinie!

Poniżej przedstawiam warszawskie wiosenne festiwale filmowe, które Wam polecam i na które sama się wybieram :


1. BETON Film Festiwal 9 -12 kwietnia, Kino LUNA

Na ten Festiwal cieszę się najbardziej bo to nowość w moim kalendarzu. Pierwsza edycja niestety mi umknęła, dlatego w tym roku bardzo pilnowałam terminu. 

Festiwal skupia się na bardzo interesującym mnie temacie: miejskiej architekturze. Tematem tegorocznej edycji jest Inna Przestrzeń alternatywne wymiary architektury.

W programie Festiwalu znajdą się m.in. takie dzieła jak: Alpi, tworzona przez prawie 10 lat wizualna opowieść o górskim masywie alp, wyreżyserowana przez Armina Linke; TELOS: Fantastyczny świat Eugene’a Tssui w reżyserii Kyung Lee, opowieść o rewolucyjnych pracach buntownika architektury Eugene’a Tssui, ucznia Brucea Goffa; Taboor Vahida Vakilifara, niskobudżetowe science-fiction inspirowane filmami Kubricka, Lyncha i Tarkowskiego; Kierunek Nowa Huta w ramach retrospektywy Dariusza Kowalskiego. [mat. organizatora]

2. Festiwal Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi Łodzią po Wiśle”, 10 – 11 kwietnia, Kino ILUZJON
Święto młodych twórców kina ze Szkoły Filmowej w Łodzi, którzy po raz pierwszy prezentują szerokiej publiczności swoje dokonania artystyczne z ostatniego roku akademickiego, w tym filmy dyplomowe [mat. organizatora]

Mój „must be” od lat. Nie ma ludzi z większą pasją do kina niż młodzi twórcy. Poważnie. 
Jeśli chcecie poczuć twóczą atmosferę połączoną z luzem koniecznie weźcie udział w tym Festiwalu. Przy tym filmy studentów co roku stoją na naprawdę bardzo wysokim poziomie. To są świetne fabuły, ciekawe dokumenty i moje ulubione: szalone animacje 🙂 Bądźcie pierwszymi, którzy odkryją nowe talenty! 

3. Wiosna Filmów, 10 – 19 kwietnia, Kino PRAHA 
Jeden z moich ulubionych Festiwali w całym filmowym roku. Co roku. Głównie dlatego, że jest tak przystępny – bilety za 7 zł i tak zróżnocowany pod względem programu. Po pierwsze nowości z największych światowych festiwali – Cannes, Wenecji, Berlina, po drugie przeboje z mniejszych festiwali, i po trzecie – nadrabianie zaległości 🙂 I chyba ja najbardziej czekam zawsze na ten ostatni punkt. Wiem, że te wszystkie cenne tytuły, których nie udało mi się obejrzeć w ciągu roku, nadrobię na Wiośnie 🙂 
Bardzo lubię ten Festiwal za jego nienadętość, przyjazność i świetny dobór filmów oraz gości. Naprawdę już nie mogę się doczekać tego wiosennego tygodnia 🙂 

4. mini POP! Festiwal, 18 – 19 kwietnia, Kino ILUZJON
Wiosenna edycja Festiwalu, który swoją premierę miał jesienią. To jest jedna z tych imprez robionych na totalnym spontanie i w chaosie 🙂 Ale z drugiej strony bardzo mocno i ciekawie sprofilowanej. 
Pierwszy w Polsce festiwal poświęcony popkulturze, który nie tylko ją celebruje, ale przede wszystkim o niej uczy – głoszą organizatorzy. 

Pierwsza edycja poświęcona była kinu noir, wiosenna odsłona skupi się na kinu grozy oraz pokazach filmów opartych na twórczości Terrego Prachetta,

Życzę Festiwalowi frekwencji bo naprawdę szkoda, żebym na te filmy chodziła sama :)) 

5. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera, 21 – 26 kwietnia, KINOTEKA

To już X edycja Festiwalu, ja miałam okazję brać udział w nim po raz pierwszy w zeszłym roku. Lepiej późno niż wcale bo to świetna impreza! Najbardziej barwny, wielokulturowy i egzotyczny Festiwal jaki mamy w Warszawie. Oprócz pokazów filmów dokumentalnych i fabularnych – w tym zdobywcy Cezarów i nominacji do Oscara „Timbuktu”, Festiwal zaprasza na fantastyczne koncerty i warsztaty kulinarne. To jedna z lepiej zorganizowanych imprez filmowych jakie znam. 

6. DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL, 8 – 17 maja, KINOTEKA


Największy festiwal filmów dokumemtalnych w Polsce. W tym roku w programie m.in. zdobywca Oscara, film na który bardzo czekam: „Citizenfour”. Festiwal po ponad 10 latach odłącza się od stacji PLANETE i zaczyna działalność na własną rękę. Bardzo jestem ciekawa nowego otwarcia. 
Jeśli chcecie lepiej poznać świat oglądajcie dokumenty. 

DO ZOBACZENIA ! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *