Mapa polskich festiwali filmowych

Jest wiele sposobów na podróżowanie. Można zwiedzać zamki nad Loarą, można odkrywać najlepsze restauracje, można wyruszyć w trasę za swoim ulubionym zespołem lub drużyną piłkarską. A można też podążać śladem filmowych festiwali. 

Jeśli jesteś kinomanem, a przy tym podróżnikiem, możesz stworzyć swoją własną mapę najlepszych bądź najbardziej malowniczo położonych festiwali. Jeśli jesteś podróżnikiem, a przy okazji lubisz także dobre filmy, możesz planować swoje wyprawy tak by zawsze zahaczyć o jakiś festiwal. 

A Polska jak się okazuje stoi festiwalami. Można ją zjechać wzdłuż i wszerz, od stycznia do grudnia i zawsze natknąć się na jakąś filmową imprezę. 

Festiwale filmowe to takie wydarzenia, które na te kilka dni trwania, tworzą wokół siebie społeczności. Przychodzi się na nie nie tylko po to aby film obejrzeć, ale i o nim podyskutować, porozmyślać. Porozmawiać z twórcami i z innymi widzami. To czas kiedy całe miasta żyją kinem. 

Jakim szlakiem więc wyruszyć by trafić na ciekawe filmy i przy okazji coś pozwiedzać? Oto mój subiektywny przegląd. 

Prawdziwa Wiosna Filmów

Z zimowego snu pierwszy budzi się Poznań, który już w marcu (19-24/03) zaprasza na najbardziej treściwy festiwal krótkiego kina czyli Short Waves Festival. I tak jak nazwa wskazuje festiwal jest celebracją filmów krótkometrażowych (maksymalnie 30 – minutowych). Sieć filmowych wydarzeń rozproszona jest w przestrzeni miejskiej Poznania, odbywają się one w kilkunastu miejscach na terenie miasta: w kinach studyjnych, galeriach sztuki, klubach i centrach kultury, ale co najbardziej intrygujące: również w prywatnych mieszkaniach poznaniaków!  

Ale prawdziwa wiosna wybucha w kwietniu, kiedy na warszawski Żoliborz zaprasza festiwal Wiosna Filmów czyli przegląd filmów z całego świata, docenionych na najważniejszych światowych festiwalach. Oprócz świetnego repertuaru, widzów co roku przyciągają także bardzo atrakcyjne ceny biletów (12 zł). Po zakończeniu edycji warszawskiej, festiwal zawsze rusza w Polskę by w prawie 30 kinach w całym kraju zaprezentować filmowe rewelacje z programu.  

Kwiecień to także Kino na Granicy czyli zaproszenie do Cieszyna pod koniec miesiąca (27.04 – 3.05) na największy przegląd filmów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. To ponad 100 filmów w tym wyjątkowym podwójnym mieście. Od samego początku celem Festiwalu jest wzajemne promowanie kina środkowoeuropejskiego po obu stronach granicy. Symbolika bezgranicznej siły oddziaływania kina, tutaj widoczna jest jak na dłoni!

Maj jest z kolei miesiącem, który zamienia Kraków w stolicę, filmową stolicę. Zacząć możemy od OFF Camera, czyli Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego, który już od ponad dekady przyciąga miłośników niekonwencjonalnego kina już nie tylko z Polski, ale i świata. W środowisku mówi się, że to jeden z lepiej zorganizowanych festiwali. Z kolei odbywający się pod koniec miesiąca (26.05 – 2.06) Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez w Europie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Przez lata festiwal wyrobił sobie wysoką pozycję i jako jedyny w Polsce, znalazł się w bardzo prestiżowej grupie festiwali kwalifikujących do Oscara w kategorii pełnometrażowych dokumentów. To 8 dni prawdziwego święta dla wielbicieli dokumentów i krótkich metraży. Program rzeczywiście co roku imponuje, to ponad 250 pozycji wyselekcjonowanych z całego świata. A co do walorów samego Krakowa, chyba nikogo nie trzeba już przekonywać 🙂 

Innym wydarzeniem, które spełni marzenia wielbicieli dokumentów jest Millennium Doc Against Gravity, odbywające się w miastach: Warszawa-Gdynia-Bydgoszcz-Wrocław-Lublin. 

Nowe Horyzonty Kina 

Lato dobrze jest rozpocząć nad morzem, a do niego już całkiem blisko z Koszalina gdzie odbywa się festiwal Młodzi i Film. To prawdziwe święto młodego polskiego kina, jeśli ktoś chce poznać wschodzące gwiazdy naszego rodzimego kina, powinien obrać ten kierunek. To najstarszy w Polsce festiwal, podczas którego można zobaczyć tylko debiuty!

Ale jeśli komuś marzy się oglądanie filmów tuż na samym morzem, w lipcu ma do wyboru dwa festiwale, które spełniają ten wymóg: Festiwal Filmów Skandynawskich w Darłowie i Sopot Film Film Festiwal. Letnia stolica Polski prezentuje przekrój kina światowego, z wyróżnieniem dorobku rodzimej kinematografii, najnowsze i najwybitniejsze produkcje światowego formatu oraz arcydzieła klasyki kina. Nie ma zaś lepszego miejsca na pokazywanie kina naszych północnych sąsiadów niż Darłowo. Ten festiwal jest wyjątkowy, tworzą go prawdziwi pasjonaci, którzy już od prawie 20 lat chcą przybliżyć widzom skandynawską kinematografię. To skromny festiwal, ale za to z wielkim sercem! A skrawki już od lat są jego dumnym partnerem 🙂

Jeśli jednak wyprawa nad morze wydaje się być za daleko, można latem znaleźć ciekawe kino także w centralnej Polsce. Do Łodzi zaprasza Transatlantyk, a do Kazimierza nad Wisłą festiwal Dwa Brzegi

Za to pod koniec wakacji kierunek dla wszystkich kinomanów jest tylko jeden – Wrocław i jego Nowe Horyzonty. Co przyciąga na niego setki widzów? To prawdziwy alternatywny raj, święto kina niezależnego i artystycznego z całego świata. Festiwal składa hołd wizjonerom kina, artystom bezkompromisowym, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem. Nie ma chyba bardziej zbuntowanego festiwalu w Polsce niż NH!

Jeśli ktoś woli zdecydowanie bardziej kameralne imprezy z domową wręcz atmosferą, powinien wybrać się na Dolny Śląsk i zaliczyć Hommage à Kieślowski w Sokołowsku. Przegląd tego jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów organizowany jest przez jego rodzonę, przyjaciół i miłośników jego twórczości.   

Z końcem lata możemy wrócić ponownie nad morze by zażyć porządną dawkę polskiego kina, którą co roku serwuje Festiwal Polskich Filmów w Gdyni

Wszystkie stany kina

Jednak prawdziwym festiwalowym rajem okazuje się być jesień. Wtedy można właściwie nie wysiadać z pociągu i nie wychodzić z kina. 

Na największą ucztę zaprasza Warszawski Festiwal Filmowy – jedyna tej klasy impreza w Polsce. Co ciekawe coraz więcej warszawiaków spotkać można na święcie amerykańskiego kina we Wrocławiu czyli American Film Festiwal, który uznany został ostatnio przez branżowe media za jeden z najciekawszych festiwali na świecie przez. 

W poszukiwaniu alternatywnych wrażeń i lokalizacji warto udać się bardziej na północ i odwiedzić Toruń oraz Olsztyn. W jednym z najstarszych polskich miast odbywa się Tofifest czyli festiwal frapujących seansów filmowych, długich rozmów, nawiązywania kontaktów i nieszablonowej edukacji. Zaś stolica Warmii zaprasza na WAMA Film Festiwal, jedyną chyba imprezę w tak jasny sposób promującą wielokulturowość. 

Jeśli zaś oprócz oglądania filmów interesuje Was także pisanie i rozmawianie o nich, powinniście wybrać się do najbardziej filmowego miasta w Polsce czyli Łodzi na Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja!

W deszczowy listopad warto wybrać się polskiej Wenecji, a mówiąc wprost do Bydgoszczy na Camarimage. Jedyny na świecie festiwal poświęcony sztuce operatorskiej co roku przyciąga największych twórców kina. To impreza celebrująca język kina czyli zdjęcia i jedyne takie wydarzenie w Polsce gdzie spotkać można gości takiego pokroju jak Keanu Reaves czy Alfonso Cuaron. 

Fanów mniejszych imprez przyciągnąć może Świdnicki Festiwal Filmowy (a stamtąd już przecież niedaleko do Zamku Książ), a wielbiciele dokumentów świetnie odnajdą się na OFF Cinema w Poznaniu. 

Wszystkim głodnym smaków Azji przychodzi z ofertą festiwal 5 Smaków, a dla miłośników kina europejskiego świetną ofertę ma Cinergia w Łodzi. 

Można też ponownie odwiedzić Kraków i obejrzeć dobre bo krótkie czyli shorty na festiwalu Etiuda&Anima. Albo wpaść na kilka dni do Warszawy i zupełnie za darmo obejrzeć najlepsze krótkie propozycje z całego świata – właśnie to serwuje na Cinemaforum

Ogrzej się w kinie

Nie ma lepszego miejsca na przetrwanie zimy niż przytulne ciepłe kino. I tu z pomocą przychodzi Poznań, który zaprasza na Festiwal Filmów Młodego Widza AleKino!

Można też rozgrzać się wyjątkowo gorącymi tematami filmów dokumentalnych zebranych w festiwalu Watch Docs!, który skupia się prawach człowieka w filmie. 

Może to być też dobry moment by wybrać się w końcu na wschód i wziąć udział w festiwalu o wdzięcznej nazwie Żubruffka w Białymstoku. 

Kalendarz: co/ gdzie/kiedy

Styczeń – luty „OCH! Film Festiwal” w Łowiczu 

Marzec „Short Waves Festival” w Poznaniu 

Kwiecień-maj „Kino na granicy/hranici” w Cieszynie  

Kwiecień „Wiosna Filmów” w Warszawie + inne miasta 

Maj „OFF Camera” w Krakowie 

Maj „Doc Against Gravity”  Warszawa-Gdynia-Bydgoszcz-Wrocław-Lublin Millennium

Maj – czerwiec „Krakowski Festiwal Filmowy” w Krakowie

Czerwiec „Młodzi i Film” w Koszalinie 

Lipiec „Festiwal Filmów Skandynawskich” w Darłowie

Lipiec „Transatlantyk” w Łodzi

Lipiec – sierpień „Dwa Brzegi” w Kazimierzu nad Wisłą 

Lipiec „Sopot Film Festiwal”

Lipiec „Festiwal ANIMATOR” w Poznaniu

Sierpień „Letnia Akademia Filmowa” w Zwierzyńcu

Sierpień „Nowe Horyzonty” we Wrocławiu 

Wrzesień „Hommage a Kieślowski” w Sokołowsku

Wrzesień „FPFF Gdynia”

Październik „Warszawski Festiwal Filmowy” 

Październik „OFF Cinema” w Poznaniu

Październik „American Film Festiwal” we Wrocławiu 

Października „WAMA” w Olsztynie 

Październik „Kamera Akcja” w Łodzi 

Październik „Tofifest” w Toruniu  

Listopad „Camerimage” w Bydgoszczy

Listopad „Świdnicki Festiwal Filmowy” w Świdnicy 

Listopad „Festiwal 5 smaków” w Warszawie

Listopad – grudzień „SPLAT! Film Festival” w Lublinie i Warszawie

Listopad „Cinemaforum. Międzynarodowe Forum Krótkometrażowych Filmów Fabularnych” w Warszawie

Listopad „Etiuda&Anima” w Krakowie

Listopad „Cinergia” w Łodzi 

Grudzień „Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa człowieka w filmie” w Warszawie

Grudzień „Żubroffka” w Białymstoku 

Grudzień „Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza AleKino!” w Poznaniu

Tekst powstał dla magazynu „W podróż”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *